Na, hol is kezdjük...
Kezdjük ott ,hogy először is tudjuk ,hogy mit akarunk csinálni. Tehát döntsük el ,hogy csak beakarjuk mutatni az adott játékot vagy rögzítjük ,hogy kell végig vinni , ezt először is tisztázzuk magunkban.
Tegyük fel ,hogy csak beakarjuk mutatni. Ok ezt eldöntöttük. Na de hogyan vegyük fel és hogyan állítsuk össze a videót?
A felvétel
Nos , sok programmal lehet felvételt rögzíteni. Ha tutorialt csinálunk akkor arra alkalmas egy HyperCam vagy egy CamStudo. Ám játékmenet felvevésre ezek nem jók , mert nem veszik fel. Nem is arra tervezték őket , persze valahogy meglehet oldani ezekkel is ( elvileg) de szerintem fölösleges vacakolni vele.
Erre talán a legjobb program a Fraps. Azért mondom ,hogy talán mert nem nagyon van más ami felveszi és Fraps-nak van pár hátránya...
Szóval a Fraps az a program amivel tudunk felvételeket készíteni. Használata nagyon egyszerű , hamar meglehet tanulni a kezelését ( erről majd később lesz post). Hm, ez mind szép is jó ám... Vannak hátrányok mint ahogy már mondtam... A Fraps egy 5 perces felvételt 3 (!) gigába ment el. Ami hát legyünk őszinték 5 percért picit sok. A másik ami talán bosszantó de hasznos is ,hogy darabonként menti a videót. Tehát pl. egy 30 perces felvételt 6 részbe ... A legnagyobb problémája a programnak ,hogy mivel qva nagyba menti el a videót , így a legtöbb progi nem nagyon tudja kezelni. Befagy a program vagy borzasztóan lelassítja a gépet. De! Azért van olyan progi ami kezeli...
Egyébként Fraps fizetős sajnos , viszont megfizethető (37$): http://www.fraps.com/buy.php
Videókezelése
Mint ahogy már mondtam , Fraps felvételek mérete nagyon nagy ezért kevés program bírja el. Három programot teszteltem le :
1. Windows Movie Maker : azonnal befagy
2. Pinnacle VideoSpin: Bírja a felvételt ,de belassul a gép és még jobban szét szedi a felvételt.
3. CyberLink PowerDirector : Ez a legjobb. Viszi a felvételt , könnyen kezelhető nagyszerű efektek.
Szóval amit ajánlok az a PowerDirector. Nem fagy be , könnyen lehet kezelni. Ennek egy hátránya van ,hogy ez is pénzes ,de ennek is megfizethető az ára (kb. 100$).
Lehet valakinek 100$ soknak tűnik ,de akkor gondoljon arra ,hogy Pl. egy Adobe termék 500 dollárnál kezdődik. Nem a legjobb hasonlat ,de a súlyát lehet érezni szerintem ;)
Gyakorlatilag minden eszköz megvan ami kell. Szóval ha bemutatót készítünk akkor érdemes olyan jeleneteket kivágni amik érdekesebbek és azt kommentálni.
Érdemes a videóba néhány poént is becsempészni. Például ha ratyi a játék és van mit fikázni.
Természetesen érdemes sok ilyen bemutatott megnézni ,hogy jöjjön egyszer csak az ihlet. Minden csak rajtad múlik ;)
A narráció is egy fontos dolog. Érdemes kommentálni a dolgokat ,mint ahogy már mondtam ,mert az az amit igazán figyelnek sokan ,hogy neked mi a véleményed.
Hajrá! ;)